Informacje i aktualności

Rodzinom wielodzietnym łatwiej o własne mieszkanie?

Przygotowywana jest nowelizacja programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Obecna ustawa ma luki, a z prorodzinnych dopłat „Mieszkanie dla młodych” korzystają głównie bezdzietni single.

Jak informuje Bankier.pl, rządowy projekt zmian w programie przewiduje jeszcze więcej udzielonych kredytów, jeszcze więcej kupionych od deweloperów mieszkań i ma być jeszcze bardziej prorodzinnie niż dotychczas.

- Kredytobiorcy nie kupili programu dopłat, który zastąpił popularną "Rodzinę na swoim". Po 7 miesiącach funkcjonowania z reklamowanego jako prorodzinny mechanizmu dofinansowania korzystają dziś przede wszystkim bezdzietni single. W ustawie nadal są luki, które powodują na przykład, że temu prawodawstwu nie podlegają mieszkania w odnowionych kamienicach, albo że dodatkowym kredytobiorcom nie może być dowolnie wybrana osoba - komentuje Malwina Wrotniak-Chałada z portalu.

Planowana nowelizacja ustawy regulującej program „Mieszkanie dla młodych” to efekt wymiany doświadczeń na linii Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju-Bank Gospodarstwa Krajowego. W ciągu pierwszych 7 miesięcy obowiązywania programu wnioski o dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie nieruchomości złożyły 9282 osoby, ubiegając się o łączną kwotę 211,3 mln zł. W sumie od stycznia 2014 r. udzielono 7586 kredytów na kwotę 171,5 mln zł.

Rząd chce zmienić profil beneficjenta programu - pierwsze miesiące pokazały, że z MdM-u korzystają przede wszystkim osoby bezdzietne (76,6 proc.) lub posiadające jedno dziecko (19,5 proc.). Proponujący zmiany w ustawie chcą, by wysokość dofinansowania promowała rodziny wielodzietne. Najwięcej mają zyskać pary posiadające co najmniej troje dzieci.

- Ciekawy w planach ministerstwa jest wątek - nazwijmy go - emigracyjny. Proponowane zniesienie ograniczenia co do waluty udzielanego kredytu ma zwiększyć zainteresowanie MdM-em wśród Polaków tymczasowo przebywających za granicą i zarabiających w obcej walucie, którzy myślą o osiedleniu się i zakupie pierwszego mieszkania w kraju - dodaje Malwina Wrotniak-Chałada.

Nowości w ofercie